Jak založit blog

Způsobů, jak si založit blog je více, já vám chci ukázat 3 varianty, které jsou nejvyužívanější a taky, která z nich se vám vyplatí.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

1. Na svém stávajícím webu

Varianta, která se naskýtá jako první, pokud už máte stávající web, tak je rozšířit svůj web o blog. Máte-li svůj web vytvořen v běžném redakčním systému, tak tam existuje možnost zřídit sekci či kategorii, do které začnete vkládat své příspěvky, články, prostě blogovat. Případně také do běžných redakčních systému existuje řada pluginů a komponent, které vám ten blog doinstalují na web.

Pokud však máte web, který nelze rozšířit o blog, tak máte možnost si blog vytvořit na tzv. subdoméně svého webu. Jeho adresa pak bude např. blog.vasedomena.cz. A právě na tu subdoménu si nainstalujete redakční systém s blogem, jak ukazuji u 3. možnosti.

Případně se poraďte s vašim webmasterem, který se vám o web stará, jaké jsou možnosti. Nebo vám také poradíme s kolegy na www.websusmevem.cz

2. Na blogové platformě

Nejjednodušší variantou je zřídit si účet na nějaké blogové platformě a začít blogovat. Jsou to systémy určené přímo k blogování, jsou většinou zdarma a stačí se tam zaregistrovat a začít. Jedná se portály jako je český nejznámější Blog.cz nebo blog.idnes.cz patřící zpravodajskému portálu iDnes. Nebo taky světová blogová platforma patřící pod Google a to Blogger.com. Všechno to jsou super portály, ale ne pro ty, kteří chtějí blog ke svému podnikání či jako firemní blog. Tyto platformy využívejte jen, když chcete mít svůj osobní blog nebo jen tak psát své názory na internet a nepotřebujete rozšířené možnosti.

V podnikání totiž od blogu potřebujeme více. Chceme aby běžel na naší vlastní adrese a to většina těch platforem neumí. Hlavním našim cílem je totiž dostat lidi na náš web, takže kdyby náš blog běžel jinde, tak chybí to základní propojení. Navíc blogovým platformám chybí i další možnosti propojení např. s našim emailingovým programemem, možnost lépe optimalizovat obsah na blogu pro vyhledávače (SEO), graficky si blog přizpůsobit webu nebo taky propojení s dalšími marketingovými nástroji a strategií, jak získat zákazníky přes web. U některých platforem dokonce je zakázáno vkládat odkazy do textu.

Proto tedy, pokud chcete blog, který bude mít přínos k vašemu byznysu, tak blogové platformy NE.

3. Nový web s blogem

Pokud ještě nemáte žádný svůj web, tak nejlepším řešením je zaregistrovat si vlastní doménu (www adresu webu), zřídit si webhosting a na něj nainstalovat redakční systém WordPress, který byl vyvinut přímo pro blogování. Výhodou je i to, že v tomto redakčním systému si můžete dodělat celý web pro váš byznys a nemít zde jen blog.

Cenově vás tato varianta vyjde cca takto: 200 Kč ročně za doménu, 650 Kč ročně za webhosting, systém WordPress je zdarma a pak záleží, jakou si vyberete šablonu do tohoto systému. Můžete zvolit nějakou zdarma, ale z mé zkušenosti se člověk s nimi hodně natrápí než je nastaví nebo pak vybrat nějakou placenou, která může vycházet od pár dolarů po nějakou stovku dolarů. Já osobně doporučuji použít rozšíření Elementor, které vám ukazuji ve video návodu.

Pokud již svůj web máte a nelze na něm mít blog, tak využijte video návodu a blog nainstalujte na subdoménu, tedy např. blog.adresawebu.cz

Zde je návod, jak si zaregistrovat vlastní doménu, zřídit webhosting a na něj nainstalovat redakční systém WordPress:

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Nyní můžete získat 50% slevu na webhosting u Wedosu, stačí při objednávce zde zadat slevový kód: SUSMEVEM5 (slevový kód se zadává hned v prvním kroku objednávky dole). Akce platí do 30.6.2024

Kurz
Jak vytvořit web s blogem

V tomto kurzu dostanete šablonu webu, kterou sami používáme. Získáte instalační soubor, který společně u vás nainstalujeme a ukážu vám ve videích, jak si nastavit svůj vzhled webu, jak vytvářet nové stránky na webu a vkládat do nich obsah.

Nemusíte studovat stovky nových pojmů, protože na vás budu mluvit česky a prakticky vám každé kliknutí ukážu ve videích.

Služba

Provoz Webovek s úsměvem

Chcete si vytvořit své webovky, ale nechcete řešit těch „milion a jedna“ věcí, které je potřeba udělat, aby web správně fungoval?

Využijte službu Webovky s úsměvem a my vám zajistíme doménu s webhostingem, nainstalujeme a zabezpečíme web a navíc od nás dostanete kurz tvorby webu a e-mailovou podporu, pokud si nebudete vědět rady.

No a když máte svůj blog již založen, tak se pojďme pustit do samotného blogování ...