Jak založit blog

Způsobů, jak si založit blog je více, já vám chci ukázat 3 varianty, které jsou nejvyužívanější a taky, která z nich se vám vyplatí. Plus přidávám jedno své osobní doporučení, které používám já.

1. Na svém stávajícím webu

Varianta, která se naskýtá jako první, pokud už máte stávající web, tak je rozšířit svůj web o blog. Máte-li svůj web vytvořen v běžném redakčním systému, tak tam existuje možnost zřídit sekci či kategorii, do které začnete vkládat své příspěvky, články, prostě blogovat. Případně také do běžných redakčních systému existuje řada pluginů a komponent, které vám ten blog doinstalují na web.

Pokud však máte web, který nelze rozšířit o blog, tak máte možnost si blog vytvořit na tzv. subdoméně svého webu. Jeho adresa pak bude např. blog.vasedomena.cz. A právě na tu subdoménu si nainstalujete redakční systém s blogem, jak ukazuji u 4. možnosti.

Případně se poraďte s vašim webmasterem, který se vám o web stará, jaké jsou možnosti. Nebo vám také poradíme s kolegy na www.websusmevem.cz

2. Na blogové platformě

Nejjednodušší variantou je zřídit si účet na nějaké blogové platformě a začít blogovat. Jsou to systémy určené přímo k blogování, jsou většinou zdarma a stačí se tam zaregistrovat a začít. Jedná se portály jako je český nejznámější Blog.cz nebo blog.idnes.cz patřící zpravodajskému portálu iDnes. Nebo taky světová blogová platforma patřící pod Google a to Blogger.com. Všechno to jsou super portály, ale ne pro ty, kteří chtějí blog ke svému podnikání či jako firemní blog. Tyto platformy využívejte jen, když chcete mít svůj osobní blog nebo jen tak psát své názory na internet a nepotřebujete rozšířené možnosti.

V podnikání totiž od blogu potřebujeme více. Chceme aby běžel na naší vlastní adrese a to většina těch platforem neumí. Hlavním našim cílem je totiž dostat lidi na náš web, takže kdyby náš blog běžel jinde, tak chybí to základní propojení. Navíc blogovým platformám chybí i další možnosti propojení např. s našim emailingovým programemem, možnost lépe optimalizovat obsah na blogu pro vyhledávače (SEO), graficky si blog přizpůsobit webu nebo taky propojení s dalšími marketingovými nástroji a strategií, jak získat zákazníky přes web. U některých platforem dokonce je zakázáno vkládat odkazy do textu.

Proto tedy, pokud chcete blog, který bude mít přínos k vašemu byznysu, tak blogové platformy NE.

3. Nový web s blogem

Pokud ještě nemáte žádný svůj web, tak nejlepším řešením je zaregistrovat si vlastní doménu (www adresu webu), zřídit si webhosting a na něj nainstalovat redakční systém WordPress, který byl vyvinut přímo pro blogování. Výhodou je i to, že v tomto redakčním systému si můžete dodělat celý web pro váš byznys a nemít zde jen blog.

Cenově vás tato varianta vyjde cca takto: 200 Kč ročně za doménu, 400 Kč ročně za webhosting, systém WordPress je zdarma a pak záleží, jakou si vyberete šablonu do tohoto systému. Můžete zvolit nějakou zdarma, ale z mé zkušenosti se člověk s nimi hodně natrápí než je nastaví nebo pak vybrat nějakou placenou, která může vycházet od pár dolarů po nějakou stovku dolarů. Já osobně používám českou šablonu Mioweb, kterou vám zde ukazuji ve 4. možnosti, jak si pořídit blog.

Zde je návod, jak si zaregistrovat vlastní doménu, zřídit webhosting a na něj nainstalovat redakční systém WordPress:

Nyní můžete získat 50% slevu na webhosting u Wedosu, stačí při objednávce zde zadat slevový kód: WN750SWQIK (slevový kód se zadává hned v prvním kroku objednávky dole). Akce platí do 30.6.2021

4. Já bloguji na MioWebu

Mé osobní dopourčení na čem sám bloguji si získává Mioweb. Je to šablona do redakčního systému Wordpress, který jsem zmiňoval v 3. variantě, ale neřekl bych, že to je obyčejná šablona. Mioweb dá celému webu úplně jiný rozměr a hlavně možnosti co s ním můžete dělat. V tu chvíli nebudete potřebovat na mnoho věcí programátora, grafika a tak podobně, sami si klidně web s blogem naklikáte pomocí mnoha vzhledů a šablon stránek, které jsou v MioWebu předchystány.

Tato možnost je i skvělá pro ty, co jim nejde stávající web rozšířit o blog. Nainstalujte si Mioweb na subdoménu a začněte blogovat.

Cenově v této variantě (oproti té předchozí) nemusíte zvlášť kupovat doménu a webhosting, ale stačí si objednat Mioweb tarif Start a tyto věci získáte už v rámci tarifu. Také v této variantě máte vše co potřebujete pro vytvoření klasického webu a samozřejmě blogu v jednom.

Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, tak jsem vám u Miowebu domluvil právě teď slevu. Zvýhodněnou nabídku najdete zde >>

No a když máte svůj blog již založen, tak se pojďme pustit do samotného blogování ...